DENGİZEKLER AİLE TARİHİ

Üyelik Girişi
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret67476
Saat

KÖYÜMÜZ-KORUCUK

KÖYÜMÜZ

Tarihimize girişte önce Dengizeklerin neşet etmiş oldukları Korucuk köyü hakkında bilgi verelim.

  

Korucuk Köyü Erzurum ile Hasankale arasında, Erzuruma 18 Km mesafede, Palandöken dağının eteklerinde, kışın kar ve tipiden geçit vermez olan Deve boynuna yaslanmış 1850 rakımlı zor bir coğrafyada bulunmaktadır. Korucuk köyünde halkın başlıca geçim kayağını tarım ve hayvancılık oluşturmuştur.

Ceddimiz Selçuklu ordusu ile birlikte Anadoluya geldikten sonra bu köyü kurmuş ve 1900 lü yıllara kadar hep bu köyde yaşamıştır.

Köyümüz Anadoludan kafkaslara geçiş güzergahında olduğu için buradan çok ünlü seyyah ve edipler geçip gitmiştir. Bunlardan birisi de Evliya çelebidir.

Evliya Çelebi 1646 yılının Ağustos ayında Defterdarzade Mehmet paşa maiyetinde Erzuruma gelmiş ve Hasankaleye giderken köyümüzde konaklamıştır. Evliya Çelebi seyahatnamesinde köyümüzü aşağıdaki gibi tarif etmektedir.

"Erzurumdan kalktık, pasin yaylasında deveboynu denilen yerde konakladık. Burası çimenlik bir sahradırki terfili ile yoncasını yiyen atlarımız taze can buldular. Ama kışın burada bir minare boyu kar olur. Burada çığ ve tipi içinde nice kervanlar helak olmuştur."

Köyümüzün bir diğer ünlü konuğu Ahmet Muhtar paşadır. Bu konukluk daha sonra Hasan efendinin hayatı faslında anlatılacaktır.

Dengizek soy adı alınıncaya kadar dedelerimizden biri olan Dursun ağadan ötürü bizimkiler köyde Dursunoğulları olarak tanınmıştır.

Köyümüze ait diğer resimleri Foto Galeri de bulabilirsiniz.