DENGİZEKLER AİLE TARİHİ

Üyelik Girişi
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret67477
Saat

EVRENİN KRONOLOJİSİ

Evren 13.7 Milyar yıl önce yaratıldı. Ondan önce ne bir mekan, nede bir zaman vardı. Allah ol dedi ve oldu (Kün fe yekun). Mekanın ve zamanın olmamasını bizlerin tasavvur etmesi mümkün değildir. Bir nokta büyüklüğüde yer bile mekandır. Mekansızlıkta boşluk, en, boy, yükseklik de yoktur. Hiç birşey yoktur, hatta yok bile yoktur ve en önemlisi zamanda yoktur. Var olan sadece Allahtır.

Evrenin 13.7 milyar yıl önce bir an içinde yaratılmış olduğu bilimsel bir gerçektir ve bu gerçek son yıllarda astro fizikte gerçekleşen çok önemli buluşlar sonunda tespit edilmiştir. Bu yaratılış anı bilim adamları tarafından big bang olarak tanımlanmıştır. Big Bang diye bilinen büyük patlamanın bundan 13.7 Milyar yıl önce gerçekleşmiş olduğu nasıl tespit edildi sorusuna cevap verelim.

Galaksilerden gelen ışığın tayfını inceleyen astronomlar siyah çizgilerin zaman içerisinde  kırmızıya doğru kaydığını farkettiler ve bu gerçeği  kırmızıya kayma (Red shift) olarak adlandırdılar. Işık tayfında kırmızıya kayma olayının, galaksilerin önceki konumdan daha uzaklaşmış olmasından kaynaklandığını ise Amerikalı astronom Edwin Hubble tespit etmiştir ve bu tespit evrenin gittikçe genişlemekte olduğu sonucunu doğurmuştur. Bu bilimsel tespitin doğruluğu ise Kuranı kerimde " Kainatı gücümüzle biz yarattık, onu genişleten de biziz" ayeti kerimesi doğrulanmaktadır.

Evrenin genişlemekte olduğunun tespiti doğal olarak eskiden evrenin daha küçük olduğunu göstermektedir. Daha eskilere giderek evrenin sıfır büyüklüğünde olması gereken zaman ne kadar eski zamandır sorusunun cevabı ise genişlemenin hızından yola çıkılarak bundan13. 7 milyar yıl öncesi olduğu son derece hassas şekilde hesaplanmış bulunmaktadır

13.7 Milyar yıl öncesi kadar uzun süreyi bizim anlamamız oldukça zor. Bu tarihin nekadar eski olduğunu daha iyi anlamak için şu kıyas yapılabilir. Hz. İsa 1 saat önce dünyaya gelmiş olsaydı Evrenin 764 yıl önce yaratılmış olması gerekirdi. Veya Hz. Adem dünyaya 1 saat önce gelmiş olsaydı Evrenin 17 yıl önce yaratılmış olması gerekirdi. Görüldüğü gibi Ademin dünyaya gelmesi ile evrenin yaradılışı arasında çok uzun bir süre bulunmaktadır. Bu süre içinde kainat insan oğlunun yaşayabimesine uygun bir yapıya muhtelif aşamalardan geçirilerek getirilmiştir.

Aşağıdaki linklerde verilen tarihler muhtelif ansiklopedi ve tarih  kitaplarından derlenmiş bulunmaktadır.  13.7 milyar yıl içinde çok fazla olay olduğu için liste çok uzun olmaktadır. Bu nedenle derlediğim kronolojiyi belli aşamalar için aşağıdaki gibi yayınlamayı uygun bulduk. Kronolojik listenin tümü ise EXCELL formatında bilgisayarınıza İNDİR ilebilir

.

      1. EVRENİN YARADILIŞINDAN HZ ADEMİN DÜNYAYA GÖNDERİLİŞİNE KADAR OLAN SÜRE

      2. HZ. ADEMDEN HZ.MUSANIN DOĞUMUNA KADAR OLAN SÜRE

      3. HZ. MUSA DAN HZ.İSAYA KADAR OLAN OLAYLAR

      4. HZ. İSADAN İSTANBULUN FETHİNE KADAR OLAN OLAYLAR

      5. İSTANBULUN FETHİNDEN 1900 YILINA KADAR OLAN OLAYLAR

      6. 1900-1950 YILLARI ARASI

      7. 1950-2012 YILLARI ARASI OLAYLAR