DENGİZEKLER AİLE TARİHİ

Üyelik Girişi
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret67477
Saat

DENGİZEK SOYADININ MANASI

DENGİZEK SOYADININ MANASI

 

Önce Dengizek soyadınının manası nedir? Bu bilgiyi vermekle aile tarihimize bildiğimiz kadarı ile giriş yapalım. Dengizek bugün Türkiyede kullanılmakta olan nadir öztürkçe isimlerden birisidir. Manası denizden esen rüzgar veya cenup rüzgarı demektir.  

 

Dengizek aynı zamanda Avrupada hüküm sürmüş batı hun imparatoru Atillanın ortanca oğlunun adıdır. Batı hun imparatoluğunun son hükümdarı Dengizek için tarihçiler kendisinin cok cesur bir kumandan olmakla beraber siyasi zekadan mahrum olduğunu kaydederler. Nitekim Dengizek Doğu roma imparatorluğunun başkenti konumundaki İstanbulu ele geçirmek üzere şehri kuşatmış ancak esir edilerek başı kesilmiş ve bir sırığa geçirilerek İstanbul sokaklarında dolaştırılmıştır. 

Tabii yukarıda anlattığım tarihi olayın bizim aile tarihimiz ile hiç bir alakası yoktur. Dengizek soyadı, soyadı kanununun çıkmasından sonra o günlerde ailenin en büyüğü konumundaki Fahri dedemiz tarafından seçilerek ailemizin soyadı olarak 1934 yılından beri kullanılmaya başlanmıştır.  

Gururla taşımakta olduğumuz bu soyadı özgün olmasının yanısıra Türkiyede bizim sülale dışında başka sülalelerde bulunmaması nedeni ile bizi diğer sülalelerden çok net bir şekilde ayırmaktadır. Uzun yıllardan sonra sülalenin bireyleri birbirlerinden kopsa bile bu kişiler bir vesile ile tanıştıklarında soyadlarından aynı sülale mensubu olduğunu kolayca anlayabileceklerdir. Dengizek soyadının bir diğer avantajı ise başkalarının aklında kolay kalması, binlerce soy ad arasından kolay ayırt edilebilir olmasıdır.